20.11 br, w rocznicę wydania rozkazu o rozpoczęciu akcji "Wisła" na Kresach, odbyła się w podziemiach Katedry Praskiej pierwsza odsłona KINA PODZIEMNEGO.

Po projekcji filmu Zatruta Krew Bratnia odbył się ponad 2 godzinny panel z udziałem m.in. Jerzego R. Nowaka, Zbigniewa Lipińskiego (Myśl Polska), Andrzeja Siedlecki (Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, Krzysztofa Wojciechowskiego (reżyser filmu), żołnierza „Łupaszki” Lecha Rudzińskiego . Obecna była Ewa Siemaszko, ale nie mogła zostać na panelu.

Widzów: ok. 75-100

Zrzut ekranu 2014-12-08 (godz. 10.26.09)

Co to jest KINO PODZIEMNE? Filmy, które chcemy pokazywać w ramach PODZIEMNEGO KINA,  to filmy które nie cieszą się zainteresowaniem mediów mainstreamowych, czy też „naszych”. Mówiąc jeszcze dokładniej: są to filmy, za których zrobienie ich twórcy nie mają większych szans na uzyskanie wynagrodzenia.

 39d08fe1ad421ff5fb90437560e4ff90,14,0

Niektóre fragmenty panelu były naprawdę smakowite, jak np. o wnuczce byłego prokuratora z czasów stalinowskich Kazimierza Graffa. Przyjemnego oglądania.

 

Czy będą następne odsłony KINA PODZIEMNEGO? Ostatnio pisałam: „Coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że tylko inicjatywy kontrolowane mogą w Polsce się rozwijać, trzeba mieć (na nie) koncesję, tak jak diler dostaje (do dilowania) swój róg od swojego bossa”, póki co podtrzymuję zdanie. Nie znam żadnego miejsca w Warszawie z wc, gdzie można raz na 2 tygodnie puścić dla 100-200 film osób o dowolnej treści i bez wpływania na dobór gości. Zazanczam, że pieniędzy na ten cel nie posiadam.

Kościół, co dobrze widać po ostaniej projekcji, „nie chce mieszać się w politkę” (tak jakby polityka nie była staraniem o dobro wspólne: w naszym przypadku dobro, to swobodny dyskurs na tematy patriotyczne, wolnościowe, artystyczne, do którego wywołania służy obraz).