Feromony kojarzą się z seksem. Oglądając reklamy możemy dojść do wniosku iż jest to temat dla klubowych podrywaczy i poszukiwaczy swoistych przygód. No więc to nie jest dokładnie tak. Otóż sex się dobrze sprzedaje ...

featured-image-elite-daily[1]

Zaskoczeniem może być to, iż głównym rynkiem zbytu feromonów jest rolnictwo, leśnictwo czy też sadownictwo …  Ciekawe, nie ?

Są prastarym środkiem komunikacji pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. A rozwijały się przez setki milionów lat. Stąd też pewnie taka ich selektywność i precyzja.

Działają subtelnie, w użyciu są ilości tak znikome, że nawet współczesna nauka miewa problemy z pomiarem. Wystarczy dodać iż te mikrogramowe dawki wystarczą owadom do wzajemnego wykrycia się z odległości kilometrów.

Węchem są praktycznie nie wykrywalne. Trudno mi się wypowiadać w imieniu psów, ale nie sądzę by nawet one były w stanie wiele wyczuć.

pheromone-vno[1]

Detekcja feromonów następuje w grupie komórek zwanej narządem VNO, mieszczącym się w nosie, powiązanym z obszarami mózgu gdzie kształtują się emocje.

VNO jest oddzielony od zmysłu zapachu. Feromony działają inaczej. Tą informację przyjmujemy podświadomie.

Przynajmniej tak jest u człowieka i chyba innych ssaków o złożonym układzie nerwowym.

Zwierzęta prymitywne reagują bezpośrednio. Owady gromadzą się, rozbiegają lub uciekają gdy odpowiedni feromon zaatakowanego osobnika zwiastuje niebezpieczeństwo. Podobnie też, w okresie godowym potrafią się odnaleźć nawet ze stosunkowo dużej odległości (liczonej w kilometrach) i w złożonym ekosystemie.

Etolodzy dokonali klasyfikacji feromonów według funkcji. Wyszła całkiem ciekawa lista. Zainteresowanych szczegółami zachęcam do pogłębienia przyjaźni z wujkiem Google tudzież odwiedzenia Wikipedii.

bee-pheromone-board

Na powyższym zdjęciu widzimy bilboard protestacyjny pszczelarzy. Napis utworzyły tysiące, tysiące pszczół. Tajemnicą jest napylenie  odpowiednich feromonów. Agregujących w miejscach ciemnych i odstraszających w jasnych.

U ludzi nie wywołują aż tak bezpośrednich reakcji. Działają w sposób subtelny. Narząd VNO  ma połączenie nerwowe z układem limbicznym. A jest to część mózgu odpowiedzialna za emocje, nastrój i uczucia. Ma też duży wpływ na nasze motywacje.

Mamy XXI wiek, żyjemy w tłumie, nos atakuje mieszanka tysięcy zapachów. Wydawało by się iż feromony powinny utracić na znaczeniu.

Tak jednak nie jest.

0909-slacker-guy_0[1]

Zainteresowanych tematem, który zaledwie nakreślam odsyłam do szczegółowych opracowań. Przykładem może być ten link:  Wpływ feromonów na atrakcyjność, nastrój i zachowanie ludzi

Oczywiście większość reklam odwołuje się do wpływu na płeć przeciwną.

A tymczasem właśnie feromony mogą być pomocne w tworzeniu zdrowych relacji szef – pracownicy.  Kierownik zespołu powinien być postrzegany jako naturalny przywódca, budzący zaufanie …

Odpowiednio dobrane ułatwiają kontakt z klientem czy pracodawcą. Zostajesz zauważony. Twoja kariera może potoczyć się inaczej.

Poszukującym pracę sugeruję przejrzeć listę produktów dostępnych w handlu. Aha panowie, drobna uwaga: nie idziecie na podryw. Te zalecane na zabawę w klubie mogą tu przynieść skutek nawet przeciwny do zamierzonego.

Kilkanaście lat temu polski rynek feromonów był w powijakach, podobnie jak Internet.  Właśnie wtedy przytrafiły mi się kłopoty z pewnym Urzędem. W dodatku tak poważnym, że jego nazwę pominę milczeniem … Natrafiłem w sieci na, budzącą zaufanie, reklamę feromonów, kupiłem mały flakonik z rozpylaczem. Dokładnie też zapoznałem się z instrukcją. Co najciekawsze … w następnych wizytach sprawy jakoś się rozplątały a na groźnych obliczach pań urzędniczek nawet pojawiły się uśmiechy.

chat-noir

Znacie problem z niespokojnym kotem, często sikającym po kątach ? Szczególnie po zmianie  pomieszczenia lub pojawieniu się nowych domowników ?

Otóż pomocą, w rozwiązywaniu podobnych problemów są kocie feromony. Obecnie dostępne w handlu. Różnie się je stosuje. Cel jest prosty: kot powinien poczuć się w pomieszczeniu bardziej komfortowo. Można też użyć je w pojemniku-klatce do przewożenia. Wizyta u weterynarza nie musi już być poprzedzona gonitwą i zapasami po całym mieszkaniu.

BRITAIN-LIFESTYLE-SCIENCE-SEX

Na koniec dodam iż feromony są substancjami z natury ekologicznymi. Ich dawki są tak mikroskopijne, że praktycznie nie działają chemicznie (poza VNO).  Są subtelnym nośnikiem informacji.

A mnie naprawdę intryguje pytanie: co w tej dziedzinie badają i jakie mają osiągnięcia w tajnych laboratoriach wojskowych ?