Niestety to prawda. Może ma to mniejsze znaczenie w krajach wysoko rozwiniętych jak również (paradoksalnie) w krajach wschodu. Niestety żyjesz tu i teraz :(

gray_stress

No i stało się. Piszesz CV. Wysyłasz do agencji doradztwa personalnego. Umawiasz na spotkanie …

Ostatnie spojrzenie w lustro … O rany, siwizna.

Specjaliści rekrutujący przyszłych pracowników na rozmowach kwalifikacyjnych nie tylko sprawdzają Twoją wiedzę i umiejętności ale też bacznie zwracają uwagę na ubiór, sposób bycia, gesty, mimikę twarzy … Niestety siwe włosy, wbrew starym porzekadłom, nie będą na Twoją korzyść, wręcz przeciwnie.

W USA, Francji czy Szwecji doświadczonego (i liczącego pieniądze) pracodawcę zainteresuje, przede wszystkim czy na tobie zarobi. W Polsce nadal liczy się „opakowanie”. No i osoba o nadmiernie lub przedwcześnie siwiejących włosach może być zaliczona do grupy o zwiększonym ryzyku wypalenia zawodowego, spowodowanego stresem, a co za tym idzie mniej wydajna w pracy.

Siwienie to zazwyczaj proces postępujący naturalnie wraz z wiekiem. Można uznać, że pojawiająca się po 40 roku życia siwizna to normalna sprawa. Najprawdopodobniej każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która mimo bardzo sędziwego wieku nie ma ani jednej siwej nitki we włosach. Jednak siwizna może dopaść już osoby nastoletnie lub dwudziestokilkuletnie.

Naturalny kolor włosów, jaki każdy z nas posiada to zasługa melaniny.

Naukowcy badający problem dowiedli, że zbyt duża ilość, nadtlenku wodoru, czyli popularnej wody utlenionej wytwarzającej się w mieszku włosa blokuje wytwarzanie melaniny. Skutkiem jest właśnie wybielanie włos.

Więcej na ten temat przeczytasz:  Przez siwe włosy możesz stracić pracę lub jej nie znaleźć!

 

gray_man

Co możemy zrobić?

Wyrywanie siwych włosów może zapobiec rozsiewaniu się siwizny na włosy sąsiednie jednak ma sens tylko wtedy, gdy jest ich bardzo mało i nie pojawiły się zbyt wcześnie.

Kobiety stosują farbowanie. Utarło się dziwne przekonanie iż mężczyznom nie przystoi. Hmm … Wadą farbowania są odrosty. Panowie mają jeszcze jedno rozwiązanie jakim jest strzyżenie się na łyso. Ale czy to rozwiązanie ?

Na szczęście naukowcy w ciągu ostatnich parunastu lat opracowali szereg enzymatycznych aktywatorów melaniny. Pozwala to przywrócenie naturalnej barwy. Wymaga jednakże cierpliwości.

Taki desiwizator jest do kupienia, nawet w Polsce.

Mając siwe włosy i chcąc zmniejszyć od wewnątrz podatność na siwienie warto też zmodyfikować swoją dietę i wdrożyć odpowiednią suplementację. Przede wszystkim witaminy i mikroelementy. Ich zestaw znajdziecie również we wspomnianym wcześniej tekście na portalu Vrota.

No i na koniec dodam iż do napisania tego tekstu zachęcił mnie:  starzejesz się – w Polsce jesteś skreślony.

aging