Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu –
Grupa Obywatelskiego Sprzeciwu ul. Iglasta 28
43-300 Bielsko-Biała
KRS: 0000273382 grupasprzeciwu@gmail.com
Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku
ul. Chmielna 54/57
80 -748 Gdańsk
Wniosek
Działając w oparciu o USTAWĘ z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, oraz statut Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu, zwracamy się do Szanownego Pana o podjęcie zdecydowanych działań zakreślonych w przepisach USTAWY z dnia 15 lipca 1987 r., o Rzeczniku Praw Obywatelskich, a zwłaszcza w oparciu o art. 14. pkt 7 i 8, oraz art. 17a w/w Ustawy, – poprzez wystąpienie z wnioskiem o uchylenie prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Sopocie, z dnia 17 grudnia 2009 r., w postępowaniu II W 594/09 w sprawie o wykroczenie z art. 51 § 1 kw, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, dotyczącego Klaudiusza Wesołka s. Wiesława i Ireny z d. Łuczkiewicz, urodzonego 11. 04. 1968 r. w Gdańsku, wobec faktu, iż bezpodstawnie obwiniony Klaudiusz Wesołek, zarzucanego mu wykroczenia nie popełnił.
Uzasadnienie
Wniosek o ukaranie, skierowany do II Wydz. Karnego Sądu Rejonowego w Sopocie zawierał m.in. zarzut rzekomego wymuszenia przez Klaudiusza Wesołka, uległego zachowania przewodniczącego Rady Miasta Sopot, Wiaczesławie Augustyniaku.
W dniu 17 grudnia 2009 r. Klaudiusz Wesołek o fakcie wydania wyroku nakazowego dowiedział się z Internetu.
Wyrok nakazowy skazywał go na ograniczenie wolności, w formie odpracowania 30 godzin na rzecz MOP.
Wyrok z dnia 17 grudnia 2010 r w części dotyczącej Wesołka, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, powinien przez Sąd Rejonowy zostać oddalony, jako oczywiście bezzasadny.
Sąd Rejonowy wydając wyrok bezpodstawnie przyjął, że okoliczności czynu i wina obwinionego nie budzą wątpliwości i w pkt. I uznał Wesołka za winnego tego, że w dniu 20 marca 2009 r. zakłócił obrady Rady Miasta Sopotu, kwalifikując ten czyn, jako wykroczenie z art. 51. § 1.
Kuriozalne orzeczenie podkreśla działanie w porozumieniu z innymi obwinionymi, wnoszenie okrzyków, głośne śpiewy i wymuszenie uległego zachowania przewodniczącego Rady Miejskiej, wskazuje, iż skarga Klaudiusza Wesołka na „przestępstwo sądowe” skierowane do ministra sprawiedliwości, wobec nieprawdy zawartej w treści wyroku, była zasadna.
Filmując i rejestrując tak event „Naszości”, jak też legitymowanie jego uczestników przez sopocką policję, Klaudiusz Wesołek nie dopuścił się wykroczenia opisanego we wniosku.
Nie krzyczał, nie wznosił okrzyków, nie wywierał uległego zachowania na przewodniczącym Rady Miasta.
Filmował i rejestrował zdarzenie, wraz z innymi znajdującymi się tak na Sali, jak i poza nią dziennikarzami i reporterami.
Wobec oczywistej bezzasadności wniosku o ukaranie, braku wnikliwego zbadania sprawy przez Sąd Rejonowy w Sopocie w postępowaniu II W 594/09, wydania przez Sąd wyroku jedynie w oparciu o treść wniosku o ukaranie, niepodjęcia wnikliwego wyjaśnienia wszystkich okoliczności, czyni niniejszy wniosek oczywiście zasadny, o co wnoszę jak w jego petitum.
Andrzej Zdzisław Słonawski
Przewodniczący kolegium
Grupy Obywatelskiego Sprzeciwu
Gdańsk 26.04.2011 r.