Pragnę zainteresować Państwa absurdalną decyzją Izby Komorniczej w Gdańsku, która zainicjowała postępowanie dyscyplinarne przeciwko komornikowi za to, że ten chciał pomagać i doradzać potrzebującym pomocy.

 

 

Działalność pro bono komornika polegała na bezpłatnym udzielaniu informacji osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a których nie stać na płatną pomoc prawnika. Co istotne, Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku wyraziła sprzeciw przeciwko tej działalności, zabraniając tym samym komornikowi prowadzenia działalności pro bono.

 

14 listopada przed Komisją Dyscyplinarną przy Krajowej Radzie Komorniczej w Warszawie, ul. Szpitalna 4/10, o godz. 9:00 odbyła się rozprawa przeciwko dr Jarosławowi Świeczkowskiemu. Zarzuca mu się działanie sprzeczne z przepisami prawa oraz etyką samorządu komorniczego i planuje wymierzyć karę dyscyplinarną. Obrońcą komornika jest prof. Piotr Kruszyński, z kolei prof. Tomasz Bąkowski (prodziekan wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego), zajmuje się postępowaniem odwoławczym w sprawie sprzeciwu wyrażonego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego przeciwko działalności pro bono tego komornika.

 

Komornik sądowy jako funkcjonariusz publiczny powinien dbać o prawidłowe działanie szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności poziomu realizowania prawa, a także przyczyniać się do zwiększania świadomości prawnej w społeczeństwie. Motywy te kierowały dr Jarosławem Świeczkowskim, który postanowił zaangażować się w nieodpłatne informowanie o przepisach procedury cywilnej, w tym egzekucyjnej.

 

Inicjatywa ta została przyjęta bardzo entuzjastycznie, wiele osób kontaktowało się telefonicznie. Komornik zorganizował dzień otwarty, w trakcie którego każdy mógł przyjść i dowiedzieć się więcej na temat trapiących go kwestii związanych z egzekucją długów. Ludzie często pytali, jak odzyskać alimenty zasądzone na dziecko, co zrobić jeśli zaczynają pojawiać się problemy finansowe, czy jak zachować się kiedy do drzwi zapuka komornik.

 

Działania te jednak zostały uznane przez Prezesa Sądu Apelacyjnego, Radę Izby Komorniczej w Gdańsku i w konsekwencji przez Komisję Dyscyplinarną przy Krajowej Radzie Komorniczej za niewłaściwe i stanowią podstawę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Liczę, że również Państwo jesteście przekonani, że osoby wykonujące zawody zaufania publicznego nie tylko powinny mieć możliwość, a wręcz obowiązek objaśniania, ludziom tego potrzebującym, zawiłości prawnych z którymi się zderzają w życiu codziennym. Niedopuszczalne jest zakazywanie tego typu działań.

 

Cała sprawa ma ironiczną pointę. Odbywa się w przeddzień Dnia Otwartego Komorników, podczas którego przedstawiciele tego zawodu będą udzielali porad prawnych w całym kraju. Czy również oni zostaną postawieni przed Komisją Dyscyplinarną?

 

A oto e-mail wysłany przez KRK do komorników w związku z Dniem Otwartym:

 

"15 listopada 2012 Krajowa Rada Komornicza przygotowuje Ogólnopolski Dzień Otwarty. Pragniemy zaprosić wszystkich Komorników do współpracy i organizacji tego projektu.

Celem Dnia Otwartego jest pokazanie, że jako grupa zawodowa chcemy jak najlepiej sprawować naszą funkcję. Jest to okazja do poprawy wizerunku i wykazania, że komornicy prowadzą akcje społeczne zmierzające do poszerzania wiedzy z zakresu egzekucji. Podobnie jak notariusze, radcowie i adwokaci mamy możliwość nagłośnienia naszej działalności pro bono. W tym roku planowane jest skierowanie Dnia Otwartego zarówno do dłużników jak i do wierzycieli.  Z powodu medialnego zainteresowania eksmisjami chcemy dodatkowo położyć akcent na tę kwestię.

Program Dnia Otwartego zakłada przyjęcia osób zainteresowanych poradami w godzinach 11-18. Dodatkowo planowana jest konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele samorządu zaprezentują działania i cele komorników. Pragniemy pokazać, że podchodzimy do zawodu profesjonalnie, że uczestniczymy w różnych inicjatywach (np. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw). Wśród dodatkowych eventów  tego dnia planowane są spotkania komorników ze studentami i licealistami.

Prosimy o potwierdzenie uczestniczenia w akcji Dnia Otwartego Komorników do dnia 31 października 2012r. oraz wyznaczenie osoby do kontaktu we wszystkich sprawach związanych z tym przedsięwzięciem.

W ramach akcji od Komorników biorących w niej udział, oczekujemy organizacji dyżuru. Adresy wszystkich miejsc, w których będzie można porozmawiać z komornikami będą publikowane na specjalnej stronie internetowej.

W organizację Dnia Otwartego zaangażowane są poza KRK także Izby. Szczegółowe informacje organizacyjne będę przesyłane do osób wskazanych przez Państwa. Będą to m.in.: plakaty, informacje dla dziennikarzy, szczegółowe wytyczne.

Zgłoszenia do udziału prosimy przesyłać mailowo na adres: d.paleczny@komornik.in (oraz do wiadomości) krk@komornik.pl 

Do akcji można dołączyć do dnia 6 listopada 2012r. (termin związany z koniecznością dystrybucji plakatów i wytycznych).

Informujemy również, że został już uruchomiony serwis II Dnia Otwartego Komorników – www.lepiejtowiedziec.pl "
 

Czy nie ma w tych działaniach oczywistej sprzeczności?