Zapraszam do obejrzenia wywiadu CarcinkaTV z Józefem Okulewiczem - polskim naukowcem, który bloguje i na dodatek jest aktywny społecznie...

CarcinkaTV pierwsza w Polsce przeprowadziła wywiad z dr inż. Józefem Okulewiczem

„Oto pomysł sprzed 178 lat, więc nie może być innowacyjnością wg współczesnych kryteriów. Jednak nie był przez nikogo zastosowany w przeszłości. Patent wygasł ponad 100 lat temu. Dokumentacja leży od lat nie oglądana w Bibliotece Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Dzięki Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej można ją oglądać z domowego komputera.

Jest to koło pomysłu Józefa Hoene Wrońskiego(1776 – 1853), który przejął się tym, że innowacyjny – w jego czasach – środek transportu, czyli lokomotywa parowa, wymaga wcześniejszego ułożenia szyn pomiędzy punktem początkowym a końcowym jazdy. Zaproponował coś, co nazwał „szyną ruchomą”. Ponieważ tradycyjne znane nam koło stanowi szczególny przypadek koła pomysłu Hoene Wrońskiego, nowe koło stanowiło istotną innowację w konstrukcji koła. Jednak innowacyjne jeżdżenie po szynie wyparło o wiele bardziej innowacyjne jeżdżenie bez szyny.”
DSC_0278

„Po dokonaniu tak doniosłego wynalazku nikt nie przypuszczał, że można go jakoś poprawiać. Cóż bowiem może być doskonalsze od koła?”

jok.salon24.pl/602873,z-dziejow-kola