Widoczne na zdjęciu nowoczesne samoloty bojowe Azarakhsh i Saeqeh zostały skonstruowane i wyprodukowane w Iranie.

 

 

Nie byłem w Persji. To co przedstawię wyszperałem po Internecie. Nawet jeśli jest w tym sporo propagandy, puszenia się przed Światem – pozostaje wystarczająco dużo do przemyślenia. W każdym razie zupełnie nie pasuje do zachodniego stereotypu „zacofanego Islamu”.

 

W licznych materiałach filmowych i publicystycznych (głównie angielskojęzycznych) wyłania się ambitny nowoczesny kraj, w którym hi-tech koegzestuje z silnym przywiązaniem do religii i tradycji.

 

 

Proszę popatrzeć na ten krótki film. Dziennikarki przedstawiające prototyp szkolno-bojowego samolotu Shafagh noszą tradycyjne stroje islamskie.

 

W Internecie znalazłem informacje o całej gamie irańskich samolotów, w tym transportowym, jak i helikopterów bojowych.

 

 

 

 

Nie brakuje też modnych obecnie samolotów bezzałogowych UAV, zarówno obserwacyjnych jak i stricte bojowych – odpowiedników Drone.

 

 

 

Spora część sprzętu bojowego Iranu, jeśli nie większość jest produkowana w ich własnych zakładach zbrojeniowych.

Do kompletu dochodzą automatyczne pociski, również balistyczne, dalekiego zasięgu.

 

 

Nie od rzeczy przypomnieć iż opanowali już wysyłanie własnych satelitów na orbitę. Co może być cywilnym zastosowaniem technologii przygotowanej również dla armii.

 

 

 

Dużą uwagę zwraca sie w Iranie na robotykę.

 

 

Na wielu zdjęciach widać współzawodnictwa młodych entuzjastów techniki.

 

Na dolnym zdjęciu jest dziewczyna, w tradycyjnym mahometańskim nakryciu głowy. Co mogło by się wydawać niecodzienne, w kontekście medialnych stereotypów Islamu. A tymczasem rośnie młody narybek przyszłych kadr technicznych. Jak widać, przy mecenacie państwa.

 

A to filmy z tej imprezy.

 

 

 

 

 

Widać też rozwinięty przemysł środków transportu. Irańczycy jakoś nie muszą szukać dalekiego kupca na swoje stocznie 😛

 

 

  

Ciekawostką są elektrownie wiatrowe i słoneczne. Warto przypomnieć, że wiatraki wynalezio już w starożytnej Persji. Miały inną, lecz dość sensowną konstrukcję.

 

 

 

Na koniec wrzucę krótki film o perskich samochodach (sami projektują).

 

 

 

Zwróćcie uwagę iż większość tej techniki Persowie konstruują sami. Oczywiście można pokręcić nosem, że ten samolot przypomina jakiś amerykański a drugi jakiś francuski …

 

Malkontentom powiem krótko: chciałbym abyśmy w Polsce mieli takie kadry i możliwości, jakie ma Iran.

 

Persowi to dumny naród o długiej, starożytnej historii. Wcale też nam tak nie odległy. Szczegóły pozostawię do dyskusji historykom i lingwinistom, natomiast wiadomo, że większość języków europejskich, w tym oczywiście polski, wywodzi się ze staroperskiego. Bliskiego krewniaka Sanskrytu, zresztą. Badania genetyczno-historyczne wskazują na spore zagęszczenie genów grupy haploidanej R1A1, charakterystyczne dla Słowian, właśnie również na terenie Iranu i Afganistanu.

 

Zapraszam do dyskusji.