Bezmyślność ludzka bardzo często kończy się cierpieniem dla naszych mniejszych braci. Niestety prawo w naszym kraju jest ułomne co do praw dzieci – więc czego oczekiwać można co do praw zwierząt?

 

 

 

Nadciąga wielkimi krokami zima. Jest ona dokuczliwa dla nas ludzi, mimo że mamy gdzie mieszkać i jak się przed tym zimnem ochronić. A bezdomne zwierzęta pozbawione opieki ludzkiej – bo już się komuś znudziły, bo nie można wyjechać na wakacje, bo podrapią ulubiony fotel – skazane są na głód, chłód i poniewierkę. 

Większość deklaruje się w naszym kraju katolikami – jednakże deklaracje te są puste, kiedy chodzi o czyny. Jak wygodnie jest powoływać się na dogmaty wiary, kiedy człowiekowi to pasuje – ba – wręcz przed samym sobą szczycą się – jaki to jestem wspaniały, chodzę co tydzień na mszę do kościoła, daję datki na biednych, odmawiam modlitwy.

A jednak zapominają o jakże ważnych słowach zapisanych w Biblii, do których nawiązał nasz Ojciec Święty, Jan Paweł II w swojej encyklice  Ewangelium vitae (25 marca1995r.) o ekologii:

Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi, powołując go – jako swój żywy obraz – do udziału w Jego panowaniu nad światem: "Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemiť" (Rdz. 1,28)…

Człowiek został powołany, aby uprawiać ogród ziemi i strzec go (por. Rdz. 2,15), jest zatem w szczególny sposób odpowiedzialny za środowisko życia, to znaczy za rzeczywistość stworzoną, która z woli Boga ma służyć jego osobowej godności i jego życiu: odpowiedzialny nie tylko wobec obecnej epoki, ale i przyszłych pokoleń. Na tym polega kwestia ekologiczna z wszystkimi jej aspektami – od ochrony naturalnych "habitatów" różnych gatunków zwierząt i form życia po "ekologię człowieka" w ścisłym sensie: drogę do jej rozwiązania, szanującego to wielkie dobro, jakim jest życie, każde życie, wskazują zasady etyczne, jasno i stanowczo sformułowane na stronicach Biblii. W istocie "panowanie", przekazane przez Stwórcę człowiekowi, nie oznacza władzy absolutnej, nie może też być mowy o wolności "używania" lub dowolnego dysponowania rzeczami. Ograniczenie nałożone od początku na człowieka przez samego Stwórcę i wyrażone w sposób symboliczny w zakazie "spożywania owocu z drzewa" (por. Rdz. 2,16-17) jasno ukazuje, że w odniesieniu do widzialnej natury jesteśmy poddani nie tylko prawom biologicznym, ale także moralnym, których nie można bezkarnie przekraczać.

 

Zima. W taki sposób kilka dni przed Bożym Narodzeniem przybłąkała się do domu, w którym mieszkam kotka. Widać, że domowa – ktoś ją musiał albo wyrzucić, albo wyjechać na święta i pozostawić na dworze. Została do wiosny, kiedy to miała trafić do nowego domku – odpowiedzialnego domku, który nie wyrzuci jej jak nadejdą święta czy znudzi się właścicielom. Niestety osoba, która ją przygarnęła, beztrosko wypuściła ją na wiosnę do marcujących kotów. Efekt? Widać powyżej.

Cztery przecudnej urody kociaki, które nie pchały się na świat z własnej woli – na świat, gdzie ludzie nie szanują zwierząt, a ich życie mają za nic. Ot – rzecz, a nie żywa, czująca istota. 

Kociaki wychowane w domu, wykarmione butelką – bo mamusia mimo starań straciła pokarm i nie mogła ich wykarmić – widać była za młoda na macierzyństwo. Ocalone przed wywiezieniem do schroniska – gdzie nie dożyłyby rana z powodu stresu po rozłące z matką.

Istne cuda świata.

Kociaki 3,5 miesięczne – dwa kocurki, dwie kotunie. Urodzone i wychowane w domu. Nauczone czystości (kuwetka). Odrobaczone. 

Tylko do domu jako drugi (ewentualnie trzeci) kot, albo parami. Tylko i wyłącznie na umowę adopcyjną.

Zastrzegam sobie możliwość sprawdzenia warunków bytowych oraz comiesięcznych informacji ze zdjęciami mailem na temat aklimatyzacji kotków przez przynajmniej pierwszy rok u nowego właściciela. 

 

UMOWA ADOPCYJNA

Dane adoptowanego kota: 

Imię…….. 

Płeć…. 

Wiek….. 

Znaki szczególne…. 

Dane osoby adoptującej kota: 

Imię i nazwisko…. 

Adres….. 

Tel…. 

E-mail….. 

USTALENIA UMOWY: 

Oddający do adopcji zastrzega sobie prawo przeprowadzenia inspekcji w nowym miejscu pobytu adoptowanego zwierzęcia i zabrania go z powrotem w razie niedotrzymania warunków niniejszej umowy. 

 

Adoptujący kota zobowiązuje się: 

1) Zapewnić zwierzęciu wyżywienie, wodę i schronienie oraz utrzymanie w 

granicach swojej posiadłości, nie wypuszczając swobodnie na tereny otwarte bez dozoru i zabezpieczenia. 

2) Zapewnić zwierzęciu staranną opiekę weterynaryjną, a szczególnie 

szczepienia ochronne. 

3) Powiadomić oddającego do adopcji w razie zaginięcia lub w razie śmierci 

powierzonego zwierzęcia. 

4) W razie gdyby zwierzę nie spełniło oczekiwań adoptującego, zwróci on 

je oddającemu do adopcji (nie przekaże go osobom trzecim, nie porzuci, nie odda do schroniska). 

 

Adoptujący jest świadomy konieczności wysterylizowania zwierzęcia: 

sterylizacja jest jedyną skuteczną metodą zapobiegania bezdomności zwierząt. 

Adoptujący został poinformowany 

o stanie zdrowia zwierzęcia i jest świadomy możliwości wystąpienia objawów chorób związanych z przebywaniem w grupie (np. chorób skórnych, kociego kataru i itp.). 

 

Informacje o stanie zdrowia kota 

……………………………………….. 

Informacje na temat opieki nad kotem 

………………………………………………. 

Informacje dodatkowe 

…………………………………….. 

Podpisy

 

 



WSTĘP
…Z uwagi na to, że każde zwierzę, jako istota żywa, ma prawa w sferze moralnej; że nieznajomość i nieuznawanie tych praw sprowadziły człowieka i prowadzą go nadal na drogę przestępstw przeciwko naturze i zwierzętom; że uznanie przez gatunek ludzki prawa innych gatunków zwierzęcych do egzystencji stanowi podstawę do współistnienia wszystkich istot żywych;

że człowiek dopuścił się zbrodni wytępienia wielu gatunków zwierzęcych i że nadal istnieje ta sama groźba; że poszanowanie zwierząt przez człowieka wiąże się z poszanowaniem ludzi między sobą i że już od najmłodszych lat należy uczyć człowieka obserwować, rozumieć, szanować i kochać zwierzęta…


NINIEJSZYM OBWIESZCZA SIĘ:



Art.1.

Wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do istnienia.



Art.2.

a/ Każde zwierzę ma prawo do poszanowania

b/ Człowiek, jako gatunek zwierzęcy, nie może rościć sobie prawa do tępienia innych zwierząt ani do ich niehumanitarnego wyzyskiwania. Ma natomiast obowiązek wykorzystania całej swej wiedzy dla dobra zwierząt.

c/ Każde zwierzę ma prawo oczekiwać od człowieka poszanowania, opieki i ochrony.



Art. 3.

a/ Żadne zwierzę nie może być przedmiotem maltretowania i aktów okrucieństwa.

b/ Jeśli okaże się , że śmierć zwierzęcia jest konieczna, należy uśmiercić je szybko, nie narażając na ból i trwogę.



Art.4.

Każde zwierzę, które należy do gatunku dzikiego, ma prawo do życia na wolności w swym naturalnym otoczeniu: ziemskim, powietrznym lub wodnym, oraz prawo do rozmnażania się. Każde pozbawienie wolności, choćby w celach edukacyjnych jest pogwałceniem tego prawa.



Art.5.

a/ Każde zwierzę, należące do gatunku, który żyje zazwyczaj w środowisku ludzkim, ma prawo żyć i rosnąć zgodnie z rytmem i warunkami życia i wolności właściwymi dla swego gatunku.

b/ Każde zakłócenie tego rytmu i tych warunków przez człowieka w celach merkantylnych, jest pogwałceniem tego prawa.



Art.6.

a/ Każde zwierzę, które człowiek wybrał na swego towarzysza, ma prawo żyć tak długo, jak pozwala na to jego gatunkowi natura.

b/ Porzucenie zwierzęcia jest aktem okrutnym i nikczemnym.



Art.7.

Każde zwierzę pracujące dla człowieka ma prawo do rozsądnego ograniczania czasu i intensywności pracy, do właściwego wyżywienia i wypoczynku.



Art.8.

a/ Doświadczenia na zwierzętach, które wiążą się z cierpieniem fizycznym i psychicznym, są pogwałceniem praw zwierzęcia, zarówno w przypadku doświadczeń medycznych, naukowych, handlowych jak i wszystkich innych.

b/ Należy w tym celu stosować i rozwijać metody zastępcze.



Art.9.

Jeżeli człowiek hoduje zwierzę w celach żywnościowych, należy je karmić, hodować, przewozić i uśmiercać, nie narażając go na niepokój i ból.



Art.10.

a/ Żadne zwierzę nie może być traktowane jako zabawka dla człowieka.

b/ Wystawianie zwierząt na pokaz, oraz widowiska z udziałem zwierząt narażają na szwank godność zwierzęcia.



Art.11.

Każdy akt, prowadzący do zabicia zwierzęcia bez koniecznej potrzeby jest mordem, czyli zbrodnią przeciw życiu.



Art.12.

a/ Każdy akt prowadzący do uśmiercania dużej ilości zwierząt dzikich, jest masowym morderstwem, czyli zbrodnią przeciw gatunkowi.

b/ Niszczenie i zatruwanie środowiska naturalnego sieje śmierć.



Art. 13.

a/ Zwierzę martwe należy traktować z poszanowaniem.

b/ Sceny przemocy, której ofiarą padają zwierzęta, nie powinny mieć wstępu na ekrany kin i telewizji, chyba że jest to demonstracja zbrodni dokonywanych na zwierzętach.



Art.14.

a/ Stowarzyszenia ochrony i opieki zwierząt powinny mieć przedstawicieli na szczeblu rządowym.

b/ Prawa zwierząt powinny być ustawowo chronione tak jak prawa ludzi.