W sobotę 19 maja 2012 na spotkaniu w historycznej sali BHP w Stoczni Gdańskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o konieczności podjęcia reform w sektorze gospodarki, finansów publicznych, w prawodawstwie oraz polityce zagranicznej.

 

 

 

 

W spotkaniu uczestniczyło ponad 400 osób. Byli obecni m.in. Andrzej Gwiazda, Janusz Śniadek, minister Hanna Foltyn-Kubicka, Maciej Łopiński, Karol Guzikiewicz, Andrzej Jaworski, przedstawiciele "Solidarności" Stoczni Gdańskiej. 

 
 
 
 
 
 
Jarosław Kaczyński nakreślił plan zmiany, a wśród priorytetów wskazał: wsparcie dla przemysłu, repolonizację banków oraz zmianę przepisów podatkowych. 
 
– Trzeba dzisiaj mówić o tak głębokiej zmianie, która będzie oznaczała nowy system. Możemy to nazwać IV Rzeczypospolitą, możemy to nazwać jakoś inaczej, ale istotą rzeczy jest zmiana. (…) Musimy sobie uświadomić, że jesteśmy tak jakby w 1989 roku, że trzeba podejmować decyzje najbardziej zasadnicze, odnoszące się do tego, jak ma wyglądać w Polsce nowy system. 
 
 
Mówił również o tym, że stworzony na początku lat 90tych system Balcerowicza obecnie wyczerpuje możliwości. 
 
– Zaczyna on prowadzić do społecznej degradacji. Mamy perspektywę demograficznego upadku, sięga się już do najpłytszych kieszeni – reforma emerytalna jest tego najlepszym przykładem – mamy do czynienia z upadkiem bardzo wielu dziedzin naszego życia gospodarczego, życia społecznego, przeprowadza się ogromną redukcję państwa, szkolnictwa, wycofuje się różnego rodzaju instytucje z mniejszych ośrodków, tworząc jeszcze większe bezrobocie. (…) Na pewno musimy podjąć politykę gospodarczą z prawdziwego zdarzenia, bo choćby reforma emerytalna to już jest podważenie pewnego konsensusu społecznego.
 
W Polsce, jak zauważył Prezes Jarosław Kaczyński, istnieje ogromna strefa nieopodatkowana – banki, wielkie sieci handlowe oraz ludzie bardzo zamożni i trzeba przebudować cały system administracji skarbowej.
 
– Obecny system podatkowy to coś, co można porównać do maszyny, która już dawno zardzewiała, omszała, gdzie każde kółko kręci się w inną stronę i kto chce, tym kółkiem kręci. 
 
 
Mówił również o potrzebie podjęcia na nowo kwestii finansów publicznych na arenie Unii Europejskiej.
 
– Jeżeli Polska ma być szybko rozwijającym się krajem, a to jest absolutny warunek rozwiązania naszych problemów, to musimy te kwestie spróbować w Europie postawić na nowo. Również praworządność, sądy, prokuratura; to jest, można powiedzieć, ta ostatnia barykada państwa; to ma zagwarantować, że prawo działa. Jak działa, wszyscy wiedzą, nie muszę tego opisywać. 
 
Jarosław Kaczyński stwierdził także, iż należy dokonać weryfikacji personalnej, bo korupcja sięga nawet Sądu Najwyższego. 
 
Obecną polską politykę zagraniczną rządu PO określił jako poniżającą i skrajnie nieskuteczną. 
 
– Zmiany są konieczne i dzisiaj jest już taki moment, że trzeba się nad tym poważnie zastanowić, bo w Polsce jest siła polityczna, która ma wszystkie plany gotowe, ale nie ma jeszcze jak na razie odpowiedniego politycznego poparcia, ono rośnie, ale byłoby dobrze, aby rosło znacznie szybciej, bo nie mamy czasu.
 
 
Przywrócenie napisu Stoczni Gdańskiej imienia Lenina – jednego z największych ludobójców XX wieku – wobec złamania Konstytucji RP, która zabrania propagowania symboli komunizmu w Polsce – określił uderzeniem w fundament moralny naszej państwowości.  
 
 
Mówił o decyzji KRRiT dotyczącej nie przyznania Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie, co godzi w pluralizm mediów w Polsce. Decyzja Rady jest wyrazem przede wszystkim braku woli politycznej ze strony obozu rządzącego, co godzi w fundamentalne podstawy demokracji.
 
 
Po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego głos zabrał Andrzej Gwiazda. Nawiązując do miejsca tego spotkania – miejsca, gdzie tworzyła się wolność prowadząca do usunięcia komunistycznego systemu z Polski – zaapelował do powrotu do korzeni, do międzyludzkiej solidarności, która potrafiła zmienić polską rzeczywistość.
 
 
Po nim głos zabrał Karol Guzikiewicz, szef NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej, wzywając do intensyfikacji oddolnych działań społecznych.
 
 
Po przemówieniach odpowiedzi na pytania zebrane podczas wystąpień, udzielał Jarosław Kaczyński. Następnie Prezes udał się na spotkanie w Gdyni.